Na stene budovy župnej polikliniky v Šali je nový automatický externý defibrilátor

Na stene budovy župnej polikliniky v Šali je nový automatický externý defibrilátor

ŠAĽA 3. júna 2026) – Na stene budovy župnej polikliniky v Šali je nový automatický externý defibrilátor. Župná poliklinika v okresnom meste pri Váhu má na stene budovy nový automatický externý defibrilátor (AED). Ako informuje hovorkyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Zuzana Vilčeková, NSK schválil
pre zdravotnícke zariadenie finančné prostriedky na jeho zaobstaranie.

Na stene budovy župnej polikliniky v Šali je nový automatický externý defibrilátor.

Podľa jej ďalších informácii je prístroj od tohto týždňa nepretržite dostupný širokej verejnosti. „AED dokáže výrazne pomôcť pri náhlom zlyhaní srdca – analyzuje srdcový rytmus a naviguje zachraňujúceho hlasom, textom aj obrázkami na displeji,“ priblížila Vilčeková.

Praktické školenie pre zamestnancov polikliniky

Súčasťou inštalácie prístroja bolo aj praktické školenie zamestnancov krajskej polikliniky za účasti operátorky tiesňovej linky 155, počas ktorého si jeho použitie mohli osobne vyskúšať. „Bezpečnosť našich pacientov aj zamestnancov berieme veľmi vážne. Inštalácia defibrilátora je konkrétnym krokom, ktorý zvyšuje pripravenosť polikliniky na mimoriadne
situácie. Teší ma, že župa túto investíciu podporila,“ zhrnul riaditeľ Polikliniky NSK Šaľa Róbert Baros.

Na stene budovy župnej polikliniky v Šali je nový automatický externý defibrilátor.

Po registrácii bude defibrilátor zaradený do celoslovenskej mapy AED, vďaka čomu budú operátori linky 155 schopní okamžite určiť jeho polohu a v prípade núdze k nemu navigovať pomoc. „Verejnosť môže prístroj použiť kedykoľvek – stačí zavolať na linku 155, kde operátor poskytne kód na otvorenie skrinky a prevedie volajúceho celým postupom.

Zriaďovateľom Polikliniky NSK v Šali je Nitriansky samosprávny kraj, ktorý dlhodobo investuje do modernizácie zdravotníckej infraštruktúry v regióne. „V minulom roku bola v Poliklinike NSK v Šaľa znovuobnovená detská pohotovosť a NSK investoval aj do rekonštrukcie budovy i exteriérov,“ uzavrel župan Becík.

zdroj a foto: NSK

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *